Koronavírus: Szigorítások október 1-től // Sprísnené opatrenia od 1. októbra

Az egyre romló járványügyi helyzet miatt a Központi Válságstáb több szigorítás bevezetését javasolja Szlovákia egész területén október 1-től kezdődően.
- A korlátozások értelmében október 1-től nem lehet semmilyen közösségi, kulturális vagy sportrendezvényt szervezni. Egyetlen eset képez kivételt, ha minden résztvevőnek 12 óránál nem régebbi negatív koronavírus-tesztje van.
- Nem lehet istentiszteleteken sem részt venni, csak a házasságkötést, keresztelőt és temetést engedélyezik (a résztvevők megengedett számát egyelőre nem részletezték), de az ezeket követő lagzit, ünneplést ill. halotti tort nem.
- A képviselőgyűlések megtartását továbbra is engedélyezik.
- Beltéren kötelező a szájmaszkviselés, az üzletekben visszavezetésre kerül az 1 vásárló/10 m2 korlátozás
- a vendéglátóhelyek (beleértve a kocsmákat, bárokat is) reggel 6:00 és este 22:00 között tarthatnak csak nyitva
Kérünk mindenkit, tartsa be az előírásokat, vigyázzunk egymásra!
Na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie na území Slovenskej republiky a v zahraničí Ústredný krízový štáb SR navrhol nasledovné opatrenia s predpokladanou platnosťou od 1. októbra:
HROMADNÉ PODUJATIA
Od 1. októbra nebude možné organizovať akékoľvek hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy s výnimkou obradov, ako je sobáš, krst či svadba, ako aj s výnimkou podujatí, ktorých konanie stanovuje zákon (zasadnutia štátnych a samosprávnych orgánov, súdov a podobne). Limit účastníkov na obradoch je ešte predmetom rokovania Ústredného krízového štábu SR.
Hromadné podujatia bude možné organizovať len v tom prípade, ak všetci účastníci budú mať potvrdenia o negatívnom výsledku RT-PCR testu na COVID-19 nie staršie ako 12 hodín. Tieto podujatia bude treba hlásiť na miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred začiatkom.
Ústredný krízový štáb dôrazne odporúča preložiť rodinné oslavy na obdobie priaznivejšej epidemiologickej situácie.
RÚŠKA:
Predĺži sa povinnosť nosenia rúška pre žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl. Naďalej nebude povinné v triedach pre mladšie deti, teda tie, ktoré navštevujú predškolské zariadenia a prvý stupeň základných škôl (nosenie rúšok ťažšie znášajú, navyše ide o ucelený a nemeniaci sa kolektív), bude však dôrazne odporúčané. Stále bude povinné pre pobyt žiakov v interiérových priestoroch mimo tried vo všetkých školách s výnimkou konzumácie jedál a nápojov.
Povinné bude nosenie rúšok v exteriéri, pri vzdialenosti menej ako 2 metre od ľudí, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti. Toto opatrenie má opodstatnenie aj vzhľadom na blížiacu sa chrípkovú sezónu, kedy sa očakáva zvýšený výskyt respiračných ochorení s klinickými príznakmi podobnými COVID-19.
Ústredný krízový štáb dôrazne odporúča nosiť rúško pri športovaní v interiéri.
PREVÁDZKY:
Obchody a obchodné domy budú mať opäť obmedzený počet zákazníkov na prevádzku – jeden zákazník na 10 štvorcových metrov. Pri vstupe do predajne bude musieť zamestnanec kontrolovať dodržiavanie nových, ale aj doteraz platných hygienických pravidiel.
Prevádzky verejného stravovania budú môcť byť otvorené od 6:00 do 22:00, v prípade rozvozu a predaja cez okienko nonstop. Otvorené budú môcť byť len tie, kde zákazníci sedia.
RIZIKOVÉ KRAJINY:
Od 1. októbra sa zoznam menej rizikových krajín nemení.
Úrad verejného zdravotníctva SR vypracuje bližšiu špecifikáciu opatrení, s ich definitívnym znením bude verejnosť v dohľadnom čase oboznámená.
Ústredný krízový štáb SR tiež rozhodol, že predloží vláde návrh na vyhlásenie núdzového stavu.
<< Všetky novinky
phone-squareenvelope-square